Zielnik PROFEED

HYPERICUM PERFORATUM – magiczne właściwości pospolitej rośliny

wróć

Dziurawiec zwyczajny jest wieloletnim, aromatycznym ziołem należącym do rodziny Hypericaceae. Występuje również pod nazwami: świętojańskie ziele, ruta polna, ziele Św. Jana, krzyżowe ziele, arlika. Zioło to pochodzi z Europy. Obecnie dziurawiec zwyczajny można spotkać na całym świecie (głównie na obszarze Stanów Zjednoczonych). Można go znaleźć na łąkach, brzegach rzek lub przy drogach.


ZASTOSOWANIE W PRODUKCJI ZWIERZĘCEJ:


Dziurawiec zwyczajny jest wartościowym środkiem wzmacniającym wątrobę oraz pęcherzyk żółciowy. Ekstrakt z hypericum perforatum może być stosowany na wrzody trawienne i zapalenia żołądkowe. Dalej jeśli mówimy o układzie trawienia, zioło to jest dobrodziejstwem dla wątroby. Znane są rownież jego przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz gojące właściwości. Dzięki swojej właściwości ściągającej oraz przeciwbakteryjnej dziurawiec zwyczajny jest pomocny w leczeniu takich chorób przewodu pokarmowego, jak zapalenia żołądka i jelit, czy rozwolnienia. Zioło to łagodzi również wszelkie zapalenia. Naukowcy dowodzą, że całe zioło jest skuteczne przeciwko wielu infekcjom wirusowym. Ponadto hypericum perforatum wzmacnia system odpornościowy.


CIEKAWOSTKI:

  • Dziurawiec zwyczajny był znany dla takich starożytnych autorytetów medycznych jak Dioscorides, czy Hipokrates
  • Zioło to było także szeroko opisywane i zalecane w starych zielnikach w średniowieczu, jako lek pomocniczy w zwalczaniu wielu dolegliwości
  • W dawnych czasach przypisywano dziurawcowi działanie magiczne, wierzono, że roślina chroni przed czartami i złymi czarami
  • Dawniej uważano, równieżże dziurawiec chroni kobiety ciężarne przed dziwożonami - demonami, które im szkodzą
  • Zioło to produkuje żółto-złote kwiaty, które wydają się szczególnie obfite 24 czerwca. Dzień ten jest tradycyjnie obchodzony jako dzień urodzin Jana Chrzciciela. Stąd też dziurawiec zwyczajny jest również nazywany ziołem Św. Jana. Liście i kwiaty dziurawca zwyczajnego, które są używane w leczeniu, zbiera się także w tym czasie.

PRODUKTY PROFEED, W KTÓRYCH WYSTĘPUJE DZIURAWIEC ZWYCZAJNY:


ALLIC

IMMUNO

KOKCIN

KOKCIN forte

COCCI bloker


ŹRÓDŁO:

http://pl.herbs2000.com/ziola/dziurawiec.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dziurawiec_zwyczajny
http://fotobabij.blogspot.com© PROFEED